Jak uszyć strój marynarza – poradnik krok po kroku

Jak uszyć strój marynarza? Jest on niezwykle prosty do wykonania, bardzo charakterystyczny i może być idealny dla dziecka praktycznie w każdym wieku. Będzie wygodny zarówno w czasie sesji zdjęciowej jak również na balu przebierańców. Warto by był wykonany z materiału elastycznego, będzie jeszcze wygodniej. Ja zawsze do szycia stroi używam polaru. Jest on elastyczny i przyjemny. Polecam polar jak najcieńszy. W sklepach stacjonarnych z materiałami miałam problem z kupieniem takiego materiału więc zaopatruję się w internecie – tam jest po prostu wszystko.

Jeśli stwierdzisz, że jednak nie jesteś w stanie przygotować tego kostiumu samodzielnie, zawsze możesz zamówić go na mojej stronie – strój marynarza.

Jak uszyć strój marynarza?

Żeby uszyć strój marynarza w pierwszej kolejności musimy kupić materiał. W przypadku tego stroju należy zakupić ten sam materiał w dwóch kolorach – biały oraz granatowy. Z białego materiału nie będzie wiele do uszycia, więc spokojnie wystarczy ok 30cm bieżących tkaniny. W przypadku granatu to jego ilość oczywiście uzależniona jest od rozmiaru stroju. Prawdopodobnie jednak warto zakupić 1 metr bieżący, spokojnie wystarczy a może uda się nam wykorzystać resztki w przyszłości.

wszystkie elementy stroju marynarza wykroje

Następnie należy zmierzyć dziecko. Potrzebne nam będą następujące wymiary:

 • obwód głowy
 • obwód w pasie
 • obwód uda
 • długość od ramienia do pasa
 • długość kroku (warto zmierzyć dobrze dopasowane spodnie – kładziemy je na płasko i mierzymy od pasa do kroku)

Każdy z wymiarów będzie tylko podstawą do wykonania wykrojów.

Na zdjęciu z boku widać jakie elementy będą potrzebne do wycięcia czapeczki oraz spodenek. Przygotowanie wykroju z papieru jest dość przydatne i początkującym polecam zrobienie tego w pierwszej kolejności. Polecam używanie papieru w kratkę co bardzo ułatwi rysowanie i wycinanie. Omówię teraz poszczególne elementy niezbędne by uszyć strój marynarza:

Spodenki stroju marynarza:

Warto zacząć od głównego elementu spodenek widocznego na zdjęciu z lewej na dole. Tutaj potrzebny będzie nam wymiar pasa. Wymiary podam dla konkretnego przykładu, żeby było to łatwiej zrozumieć. Zakładamy więc, że dziecko w pasie będzie miało 48cm. Jeden z elementów to tylko 1/4 obwodu pasa, więc górny brzeg musi wynosić ponad 12cm. Dlaczego ponad? Bo jeśli zrobimy tutaj wymiar na styk, strój będzie ciasny, a w pasie będziemy wciągać gumkę która ustawimy na konkretny wymiar. Dlatego dodajemy ok 25%, czyli w tym przypadku górny wymiar to będzie 15cm. Po zszyciu spodenki w pasie będą miały ok 60cm, czyli 12cm w nadmiarze zniwelujemy gumką.

Pozostałe elementy są już dużo prostsze. Lewy bok pod skosem się rozszerza. Dolna krawędź będzie uzależniona od obwodu uda. Ponownie jak w przypadku pasa musi tu być zapas, proszę pamiętać tylko, że ten wymiar to tylko połowa obwodu. Prawy brzeg należy zrobić zgodnie z rysunkiem, najbardziej wystający element będzie oddalony o około 3-4 cm wyżej niż dół nogawki i górny brzeg. Długość kroku to wymiar od góry do tego wystającego elementu jednak po odjęciu połowy z wysokości paska, którą omówię za chwilę.

wymiary wykroju stroju marynarza czapka

Najtrudniejsze za nami. Teraz wykonamy pasek oraz dół spodenek. Element, który będzie paskiem, będzie miało w naszym przykładzie 60cm (tyle ile czterokrotna wartość górnego elementu spodenek). Wysokość tego elementu to minimum 8cm. Im będzie wyższy, tym szerszy będzie pas. Z elementem nogawki będzie podobnie jak z pasem, też należy go dopasować do szerokości nogawki, wysokość warto zrobić taką samą jak wysokość elementu paska.

Czapeczka stroju marynarza:

wymiary wykroju stroju marynarza czapkaObwód głowy będzie potrzebny do wykonania tego wykroju. Na zdjęciu z boku przedstawiam jaki element przygotować. Wewnętrzne koło musi mieć dokładnie taką samą wartość jak obwód główki. Dla osób, które miały problemy z matematyką pomagam jak to zrobić. Warto przygotować sobie cyrkiel i kalkulator. Zakładam, że dziecko ma główkę o obwodzie 44cm. Aby wyliczyć na jaką długość nastawić cyrkiel, należy obwód główki podzielić przez 6,28, czyli w naszym przykładzie 44 / 6,28 = 7cm. Szerokość ronda najlepiej ustawić na około 5 cm, czyli w tym przypadku cyrkiel rozszerzamy do 12cm i rysujemy koło z tego samego miejsca.

Dodatkowy paseczek będzie już bardzo prosty. Jego szerokość to obwód główki, wysokość paska to najlepiej ok 8cm.

Kołnierz stroju marynarza:

wyrój kołnierza marynarzaKołnierz można przygotować według wzoru widocznego na zdjęciu obok. Tutaj ważne, by szerokość kołnierza, który będzie na plecach, był mniej więcej zgodny z szerokością ciałka, czyli w naszym przykładzie biorę obwód pasa i dzielę go na pół, co daje nam 24cm. Długość tej części uzależniona jest również od rozmiaru dziecka. Przy założeniu, że dziecko ma około 20cm ord ramienia do pasa, długość kołnierza powinna być nie większa niż 10cm. Długość wąskich, długich elementów powinna pozwalać swobodnie związać kołnierz na szyjce, czyli około 30-40cm. Szerokość tego elementu nie może być zbyt duża, bo paski będzie się źle wiązało, czyli najlepiej 3-4cm (im grubszy materiał tym szerszy element).

Jak uszyć strój marynarza – wycinanie elementów:

Z białego materiału wycinamy tylko 3 elementy:

 • wykrój czapki marynarza jak uszyćdodatkowy pasek czapeczki – 1 element
 • pasek – 1 element
 • dół nogawki  – 2 elementy

Wszystkie elementy muszą się naciągać na szerokość, nie na wysokość.

Z granatowego materiału wycinamy:

 • główny element spodenek – 4 elementy, wycinamy ze złożonego elementu tak, aby były 2 symetryczne komplety
 • element czapeczki – wyłącznie okrąg pusty w środku – 1 element (jak na zdjęciu z boku)
 • górna część czapki – pełne koło – 1 element (jak na zdjęciu z boku)
 • kołnierz (można go podzielić na części tak jak na powyższym zdjęciu) – 1 element

Jak uszyć strój marynarza – zszywanie:

Jak uszyć strój marynarza – spodenki:

elementy stroju marynarza jak uszyć

Zaczniemy od zszycia spodenek. Wszystkie białe elementy zszywamy z jednego boku złożone na pół. Następnie elementy spodenek zszywamy jak na zdjęciu obok – z dwóch boków, długi ukośny oraz krótki okrąg z dołu z drugiej strony. Wszystkie elementy składamy prawą stroną materiału do siebie tak, aby po zszyciu szew był nie był widoczny. Proszę pamiętać, żeby nie obcinać nici zaraz przy brzegu, bo po prostu szew się spruje.

szycie spodenek strój marynarza

Następnie składamy spodenki. jeden z elementów przewlekamy na prawą stronę. Następnie wkładamy ją w drugi element a następnie dopasowujemy je do siebie. Po zszyciu pozostałych brzegów uzyskujemy element taki, jaki jest widoczny na zdjęciu z boku. Po rozłożeniu mamy już spodenki, do których wystarczy dodać pasek i nogawki.

szycie stroju marynarza spodenkiBiałe elementy składamy wzdłuż na pół i dokładamy do nogawek. Szew który łączy elementy musi być schowany. To jak ma to wyglądać widać na zdjęciu z boku. Zszywamy poszczególne elementy i mamy już praktycznie gotowe elementy. Do paska wciągamy gumkę (warto zostawić dziurkę by było jak ją wciągnąć. Wszystkie nitki, zanim je utniemy, należy związać i nie ucinać dokładnie przy supełku, inaczej spodenki się sprują. Możesz być dumna – spodenki gotowe!

zszywanie czapeczki marynarzaJak uszyć strój marynarza – czapeczka:

Teraz przed nami czapeczka. To jest jeszcze prostsze. W pierwszej kolejności zszywamy dodatkowy pasek tak jak w przypadku elementów do spodenek – składamy go na pół i zszywamy brzeg – tworzy się koło. Następnie składamy na pół chowając szew w środku.

jak uszyć czapkę marynarzaKolejnym elementem będzie przyszycie tego elementu do wewnętrznej części granatowego koła. Widać to na zdjęciu obok. Po zszyciu powinniśmy otrzymać element widoczny na następnym zdjęciu. To już połowa czapeczki. Teraz będzie jeszcze prościej. Pełne koło składamy z otrzymanym elementem, oczywiście elementy łączymy prawą stroną materiału do siebie.

szycie stroju marynarza czapeczkaEfekt będzie taki jak widoczny na zdjęciu poniżej. Teraz już tylko pozostało przewrócić czapeczkę na odpowiednią stronę. Należy dobrze wypchnąć szew zewnętrzny, dzięki temu czapeczka będzie się dobrze układała. W przypadku stroju marynarza, który można u mnie zamówić, mam jeszcze jeden dodatkowy element, to znaczy mały znaczek, który przyszywam do czapeczki na białym elemencie – jest to mała kotwica.

jak uszyć kołnierz marynarzaPodobne ozdoby można znaleźć w dobrej pasmanteria, jest to fajny dodatek więc uważam, że warto o niego zadbać.

Jak uszyć strój marynarza – kołnierz:

Ostatnim z elementów jest kołnierz. Jeśli wycinamy go z większej ilości elementów, tak jak było widać na zdjęciu powyżej, w pierwszej kolejności zszywamy elementy. Następnie wykonujemy wykończenie – tutaj nie ma zbyt dużo szycia.

jak uszyć strój marynarzaBrzegi uzyskanego elementu zakładamy na około 1 cm i zszywamy tak jak na zdjęciu z boku. Ja używam szwu zygzakowatego i całość przeszywam 2 razy, żeby szlaczek był jak najlepiej widoczny.

Był to ostatni z elementów. Strój ten jest dość prosty w przygotowaniu, jednak jestem pewna, że trzeba mieć jakieś pojęcie a najlepiej doświadczenie w szyciu, by sobie z tym poradzić. Zawsze możesz spróbować uszyć ten strój, a jeśli Ci nie wyjdzie zawsze możesz go po prostu u mnie zamówić.

Teraz już wiesz jak uszyć strój marynarza – jeśli się tego podejmiesz to gratuluje – dla amatorki nie będzie to z pewnością bardzo proste. Jeśli więc będziesz mieć jakieś pytania czy wątpliwości co do mojej instrukcji to napisz o tym w komentarzu – moje odpowiedzi z pewnością pomogą również innym w tym jak uszyć strój marynarza.

Wybrane propozycje można zobaczyć również w zakładce „moje stroje„.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *