Jak samodzielnie zrobić zdjęcie dziecku?

Za każdym razem, gdy tworzę swoje stroje, staram się wykonać ciekawe zdjęcie, które zaprezentuje strój. Niestety nie zawsze mam dostępnego modela, szczególnie w przypadku stroi, które tworzę na zamówienie klienta, według jego projektu. Zawsze trzymam kciuki, żeby rodzic w takiej sytuacji przesłał mi zdjęcia do wykorzystania, oferuję nawet bon na 25zł w zamian, jednak niestety niewielu rodziców się na to decyduje.

W związku z tym, często sama robię zdjęcia swoim małym modelom. Nowe wzory staram się testować zanim trafią do sprzedaży. Mam też przyjemność pracować z profesjonalistami. Uczestniczę w sesjach dzieci, przygotowuję je i dbam, by ustawienie dziecka pokazało strój w jak najlepszy sposób. Dzięki tym sesjom, które robiłam osobiście lub w nich uczestniczyłam, wiele się nauczyłam. Wiele zdjęć wykonywałam swojemu synowi, który był w różnym wieku. Wiem jak rozwój dziecka wpływa na sposób wykonywania fotografii i jaki strój dobrać.

A więc od czego zacząć?

zebra na trawie

Od pomysłu 🙂 Tak, trzeba sobie wszystko dobrze przemyśleć. Jaki strój dobrać, gdzie zrobić zdjęcie, czy uda się utrzymać dziecko w miejscu czy trzeba jakoś je przygotować lub czymś zająć. Przy większości moich stroi znajduje się informacja, która z propozycji nadaje się dla niemowląt a która dla starszych dzieci. Większość jest jednak uniwersalna. Dla mniejszych dzieci polecam stroje zwierzątek, postacie bajkowe i stroje ogólne, dobre są w wersjach z majteczkami. Starsze dzieci najlepiej prezentują się w strojach postaci z bajek ale również w niektórych zwierzątkach, głównie ze spodenkami lub spódniczką.

Po wybraniu stroju należy wybrać miejsce

Jeśli jest ciepło możemy wykonać taką sesję na dworze. Ja miałam tylko raz taką okazję i jestem bardzo zadowolona z tych zdjęć. Dobrze jest jednak zdjęcia w naturze zaplanować dla starszych dzieci, które chodzą. Raczkującego lub leżącego dziecka nie położymy na trawie… Ważne, by miejsce w którym będziemy wykonywać zdjęcia miało dobre tło, czyli jak w moim przykładzie choinki z tyłu. Niestety mieszkam w mieście i ciężko znaleźć tutaj jakieś fajne i spokojne miejsce. Dla osób, które mieszkają w ładniejszej okolicy możliwości jest dużo więcej.

Jeśli jednak nie myślimy o sesji plenerowej, a pewnie tak się to skończy, musimy znaleźć dobre miejsce w domu. Ważne by zacząć od dobrego tła. Najlepsza jest po prostu gładka ściana, bez obrazków czy innych dodatków. Kolor będzie właściwie obojętny. W zależności od jak wygląda podłoga przy wybranej ścianie, można sobie nieco pomóc – najlepiej jeśli będzie tak tylko zwykła i oczywiście ładna podłoga. Czasem wymaga to przestawienia mebli.

Jeśli nie mamy takiego miejsca mamy jeszcze jedną możliwość. Musimy tylko znaleźć duży koc, może być też narzuta z łóżka – często jest większa niż koc. Ważne jest by był ładny, gładki i jak największy. Trzeba go jakoś powiesić, tak by zakrywał ścianę i częściowo podłogę. Zamocować go można na kilka sposobów. Przydatne będą z pewnością żabki do prania. Można koc przyczepić z tyłu do stołka lub przypiąć do firanki czy zasłony. Ważne by mieć sporo miejsca na swobodne działanie. Najważniejsze jest jednak to, by miejsce było bezpieczne. Gdy dziecko będzie się kręciło na kocyku może go pociągnąć i ściągnąć – jeśli u góry będzie coś ciężkiego może spaść na główkę. Tło powinno być jednolite, by nie odciągało uwagi od modela. Jeśli mamy do dyspozycji tło z wzorem to musi być on delikatny.

Wreszcie możemy robić zdjęcia

podczas sesjiMamy już wybrane miejsce i strój więc zabieramy się do zdjęć. Jak przygotować dziecko to każdy rodzic wie najlepiej – tutaj nie mam podpowiedzi, choć postaram się również przygotować taki artykuł. Musimy pamiętać, by robiąc zdjęcia nie ująć tła po bokach kocu lub nieciekawego widoku na zdjęciach plenerowych. Warto robić zdjęcia siedzącym dzieciom, będą lepiej wyglądać zdjęcia. Model musi zajmować na nim dużo zdjęcia – przecież to właśnie dziecko jest tu najważniejsze.

Robimy jak najwięcej zdjęć. Jesteśmy amatorami więc ciężko nam o wybrać odpowiedni moment, tym bardziej jeśli dziecko średnio współpracuje. Będzie z czego wybierać.

Ciężko jest wykonać taką sesję, wymaga to dużo pracy, przygotowań i starań. Warto jednak się przyłożyć. Dzieci tak szybko rosną, już za chwilę nie będzie drugiej szansy na zdjęcie noworodka, maluszka czy nawet przedszkolaka. Zdjęcia te są niesamowitą pamiątką, i jeśli nie stać nas na usługi profesjonalisty to warto włożyć trochę pracy w stworzenie takich pamiątkowych zdjęć. Można je wykorzystać nie tylko do ozdobienia ścian czy mebli za pomocą zdjęć. Można z nich zrobić kartę świąteczną, prezent dla dziadków czy pamiątkę chrzcin czy urodzin. W przypadku takich zdjęć warto zastosować jakieś akcesoria, takie również można u mnie zamówić, stroje świąteczne również.

Życzę udanych zdjęć!

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *